...11011010110010...

Kübis|Bulut, “low-code” platform

Yine merhaba. Bugün kısa bir girizgah yazısından sonra sizi esas içerik olan video ile başbaşa bırakacağım. Uzun süredir kullandığımız ve geliştirdiğimiz Kübis|Bulut ‘dan ve geliştirme hikayesinden bilvesile bahsetmiştim.

Amacımız esasen en baştan beri bir çok kurumun ortak kullanacağı bir framework oluşturmaktı. Aynı wordpress gibi. Kullanıcı kitlesi, modüller ve eklentiler geliştirip paylaşmalıydı. Kütahya özel idaresi bir araç takip sistemi yazmış ise Tekirdağ il özel idaresi bu sistemi bir flash bellek ile kendi sistemine kopyalayabilmeliydi.

Bu amaçla -sağolsun Hüseyin beyin de yönlendirmesi ile- Kübis|Bulut altyapımızı açık kaynak platformlardan paylaşmaya karar verdik. İlk etapta indir-kullan yapıda bir paylaşım olması için çalışıyoruz. Yakın zamanda kullanım dökümanlarını ve uygulamayı paylaşacağız. Daha sonra -gördüğümüz luzum üzerine- açık kaynak olarak versiyon ikiyi yazmaya başlayacağız. Ve paylaşacağız. Hatta şuan versiyon ikiye; geliştiricileri, yazılımın angaryasından kurtaran altyapı anlamında “Angaryos” demeyi düşünüyoruz.

İşte karşınızda kurumların tüm yazılım ihtiyaçlarını karşılayacağını iddia eden low-code platform. İyi seyirler

« »