Merhaba sevgi pıtırcıkları. Bu günden itibaren fırsat buldukça kurumumuz için geliştirmiş olduğum cihazları tanıtıp ilgi duyan arkadaşlarla ücretsiz olarak paylaşağım.

github: https://github.com/karapazar/mesai-takip-cihazi

İlki aşağıdaki resimde görülen mesai takip cihazı. Cihaz 13.56 Mhz rfid kartları ile çalışıyor. Wifi yada ethernet kablosu ile ağa bağlanabilir. Kart okutulduğunda bir url adresine kart numarası ile sorgu yapılıyor. Bu şekilde kartın okutulduğunu yazılımınız ile yakalayabilir yada bir bilgi sisteminiz var ise orada tutabilirsiniz. Sonra gelen cevap ile kart sahibinin ismini ekrana yazıp bir fotoğraf alıyor (balık gözü lens ile 135 derece). Eğer url den cevap alamazsa yada bir ağa bağlı değil ise kart numarasını ekrana yazıyor, fotoğraf çekiyor ve bu girişi diskte tutuyor. Sisteminiz daha sonra çalışmaya başladığında cihazı sorgulayıp giriş bilgilerini sisteminize aktarabiliyorsunuz. Yani offline ve online çalışabilir diyebiliriz.

Cihaz Raspberry Pi kartı üzerine python dile ile geliştirildi. Bunun yanında devre tasarımı ve donanım seçimi bize aittir. Cihaz bir kaç versiyon boyunca güncellenmiş ve sorunsuz çalışabilir hale gelmiştir. Halihazırda kurum olarak bu cihazları kullanmaktayız. Kutu tasarımı da bize aittir. Tarafımızdan geliştirilmiş ve 3 boyutlu yazıcıdan yazdırılabilir hale getirilmiştir. Ümmeti muhammed faydalansın 🙂 Sağlıcakla…