...11011010110010...

Codeigniter yapısı için kullanıcı girişi

Bu sabah codeigniter üzerine yazılmış bazı blogları inceledim. Çoğusu resmen codeigniter’ın kullanım kılavuzunu bloguna koymuş. Ne yeni bir algoritma; ne yeni bir problem çözümü… Herhangi bir helper yada library üzerine birbirinin aynısı onlarca blog bulmak mümkün. Hiçbirisi yeni birşey yazmıyor. Bazılarında kullanılan değişken isimleri bile aynı. Velhasıl kılavuz çevirisi mahiyetinde kopya bloglar. Üstelik bazıları -nette- sanki bu işin piriymiş gibi ün(!) yapmış. Bu bilgi kirliği karşısında, şimdiye kadar yazmış olduğum -en azından bi işe yarayan- kodları paylaşmaya karar verdim. Bugün dinamik sistemlerin olmazsa olmazı kullanıcı girişni yazacağım.

 

Veri tabanı tabloları ve gerekli dosyaları buradan indirebilirsiniz. Dosyalarımızı projemize ekledikten sonra kullanıcı adı ve şifre ile kullanıcıya oturum açmak için sadece bir kaç satır kod yazmak gerekiyor:

$kullanici['kAd']='kullanıcı adı';
$kullanici['kSifre']='şifre';

$this->load->library('oturum',$kullanici);

$durum = $this->oturum->Ac();

Bu kod ile Kullanıcı adı/Şifre kontrol edildi doğru ise session atamaları yapıldı, (ipsi, tarayıcısı, işletim sistemi, giriş zamanı) giriş logu veritabanına kaydedildi ve durum değişkenine TRUE atandı yanlış ise de FALSE atandı. Sessionlara istediğiniz sayfadan $this->miknatis->Oku(‘session adı’) şeklinde erişebilirsiniz. Kullanabileceğiniz session adları aşağıdadır.

 

kId : veri tabanındaki id si
kAd: kullanıcı adı
ad: kullanıcının ismi
soyad: kulanıcının soyismi
mail: kullanıcının maili

 

Not: “deneme” kullanıcı adı ve “1234” şifresiyle deneme yapabilirsiniz. Şifreler veritabanına md5 ile şifrelenip kaydedilmiştir.

« »