...11011010110010...

Rezil yazılar [1]: “DersNotlarım.com”

Merhaba sevgili gönül dostları, sevgi pıtırcıkları. Dün benim yegane sosyal medyam olan whatsapp durumlarına bakar iken -yazar gerçek hayatta da “ken” li geçmiş zamanı, zaman zaman kullanır- şuan kim olduğunu hatırlamadığım birinin paylaşımı beni derin düşüncelere sevk etti.

Başarılı olmak için doğru karar vermek; doğru karar vermek için tecrübe sahibi olmak, tecrübe sahibi olmak için yanlış karar vermek gerekir.

Kim olduğunu hatırlamadığım; rehberimde kayıtlı bir kişi

Şimdiye kadar hep kendimce başarı saydığım, güzel işleri paylaştım. Bu yazı serisi ile artık geçmişte yaptığım yanlış işleri de paylaşıp hem kendime aynı hatalara düşmemek için bir hatırlatma hem de ilgili arkadaşlara bir fikir olması için zayi edilmiş işlerimi paylaşacağım.

Bu yazının konusu olan zayi edilmiş iş: DersNorlarım©. Bu işe çok sevgili eski ev arkadaşım “Eren Tan GÜZGÜL” ile birlikte girmeye karar verdik. İş fikri kendisine aittir.

Her gelecek vadeden fikir sahibi genç girişimci gibi kendisinin de tutmaması imkansız olan, bizi gavur gibi zengin edecek bir çok iş fikri vardı. Bu “DersNotlarım” fikri de bunlardan biri. Bu işin amacı adından da anlaşılacağı gibi özellikle üniversite öğrencilerinin ihtiyacı olan ders notlarını online olarak hiçbir ücret ödemeden bulabilecekleri bir platform yapmak.

Bu güzel kardeşimiz; ders notlarını hemen bulabileceğini o konunun hiç sıkıntı olmadığını, bundan sonraki süreçte de sahip olduğu bol takipçili sosyal medya hesabı aracılığı ile ücreti mukabilinde bölümlerden birer temsilci bularak özgün notları tedarik edebileceğini dile getirdi. Şehrin hakim fotokopicilerinin tepkisini almamak için de ilk etapta karanlık takılıp gerçek kimliğimizi açık etmemenin daha doğru olacağını mütalaa ettik.

Fikir bana da mantıklı gelmişti. Daha doğrusu benim de taa milattan önce falan üniversite okuduğum zamanlarda düşündüğüm birşeydi. Ama o zaman gerek teknik bilgisizliğim gerekse şartlardan ötürü gerçekleyememiştim. Bu vesile işi kabul ettim.

Yine her mükemmel girişim fikri gibi bu fikrin de bütçesi “hiçten az, azdan yoktu”. Çok sevigili Mükremin ÇITIR kardeşimizin de dediği gibi sıfıra sıfır elde var sıfır. Üstelik o sıfır bile bizim değil. Elalemin sıfırı ile iş görüyorduk. Daha doğrusu görmeye çalışıyorduk. Neyse.

Bir iş planı belirledik. Yazılım işlerinin tamamını ben yapacağım. Reklamlar, kardeşimizin sosyal medya hesapları üzerinden girecek. Dosyalar da tarafımızdan açılmış farklı platformlardaki onlarca üyelik ile ücretsiz bulut servislerinden paylaşılacağı için sıfır TL maliyet ile işi başlatabilecektik. Sunucu ücreti ve belediyenin reklam panoları için de ilk etapta küçük bir reklam düşünülebilirdi.

Dosyaları biz barındırmamalıydık zira hesaplarımıza göre orada çok ciddi bir trafik olacaktı. Biz reklamları girer girmez insanlar delirmiş gibi bizim sistemimize girip ders notlarını indirmeye başlayacaktı. Kafelerde, kantinlerde öğrenciler yan masadaki karşıcinslerini keserken bile bizim siteden bahsedeceklerdi. Fotokopiciler birliği başkanı basın açıklaması yapacak siyasetten yardım isteyecekti. bla bla bla… Bu yükü karşılayacak sunucuları biz finanse etmemeliydik.

Sonra düşündüğümüz gibi başladık. Bulut servislere dosyalarımızı atacak; bulut servisler dosyalarımızı yoğun kullanımdan dolayı erişime kapattığında bunu tespit edip farklı bir üyelikle farklı bir platforma bu dosyayı tekrar yükleyecek botu bile yazdık. GUI tarafı Back-End tarafı hepsini yaptık. Çok soft bir arayüzü vardı. Yazılım tarafı hazır gibiydi. Ama olmadı. Bu mükemmel fikir tutmadı. Çünkü biz ders notlarını bulamadık. Şaka gibi ama değil. İnternette yayınlayabileceğimiz tüm bölümleri içeren ders notlarını bulamadık. Bu güzel projeyi de zayi olmuş projeler mezarlığına gömdük gitti.

Tam da bu yazıda olduğu gibi; daha giriş bölümündeyiz, komedili gidiyor, gelişme ve sonuç sanırım okumaya değer olacak derken; giriş bölümünü tamamlayamadan bitti gitti proje.

Bu projede öz eleştirim; her ne olursa olsun, projenin bu kadar kilit noktası bir iş olan ders notlarını tedarik etmeyi sona bırakmamalıydım. Fotokopileri kurt yiyecek değil ya önce onlar tedarik edilmeli ve küçük de olsa gerekli bütçe bulunmuş olarak başlamalıydık. Bu da bize ders olsun. Oldu mu? Hayır. Olmamış olacak ki benim daha bu seriye yazacak çok anım var. Benim de gaza gelip böyle önemli bir noktayı kaçırmış olmam sebebiyle rezalet puanım on üzerinden yedi.

Daha rezil yazılarda görüşmek dileğiyle.

« »