Ön Edit: Bu yazı dergiyi eleştirmek için yazılmamıştır; iğneleme devletteki işleyişin yavaşlığı hakkındadır.

Merhaba değerli okuyucu. Bu bloğu sosyal yazılar için takip eden arkadaşları uzun süredir ihmal ettiğimin farkındayım ama maalesef bu kısa yazıda da sosyal bir hassasiyete değinemeyeceğim.

2011 sene sinde hayal ettiğimiz, (o yıla aitlik anlamında kullanılan –sinde eki ayrı yazılır. :P). 2011 senesinde hayal ettiğimiz, 4 sene çeşitli cuntayla mücadele ve bu arada arge çalışması sonucu 2015 senesinde başlayabildiğimiz kısaca Açık kaynak CBS uygulamamız ve deneyimlerimizi anlattığımız makale; 9 Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri dergisinde 2019 senesinde yayınlanmaya layık görüldü. Ehl-i merak buradan okuyabilir. Desteklerinden ve uğraşlarından dolayı Gıyasettin ÖZCAN hocama teşekkür ederim.

2011 yılının şartlarına göre düşünüldüğünde cbs severlerin hatta özel sektörün ufkunu iki katına çıkaracak bir planlama/uygulama olduğunu söylemezsem, aşırı mütevazi kişiliğime haksızlık etmiş olurum heralde. Şuan nerede olduğumuzu merak eden ilgililer için bir kaç bişey söyleyip defolup gideceğim.

“Siz bu makaleyi okurken, ben muhtemelen bulut gis/mis sistemimizdeki micro servislerin -docker- orkestrasyonuyla ilgili iyileştirmeler yapıyor olacağim”.