...11011010110010...

Bulut Bilgi Sistemi ve Özel İdare Uygulaması

Ek: Bulut ismi kafamızı karıştırmasın. Bu -bilinen- kavramsal bulut değil. Bir işletim sistemi yazmadık. Sadece bir framework. Bulut ismini vermemizin nedeni; bu platform snmp ‘den ftp ‘ye, modbus ‘dan wms ‘e neredeyse bütün servisler ile konuşabiliyor; mobil uygulamadan, masaüstü uygulamalarına kadar her yazılıma altlık oluşturabiliyor, servis verebiliyor. İhtiyacımız olan herşeyi kapsadığı ve bizi lokasyon bağımlılığından kurtardığı için böyle isimlendirdik.

Merhaba çok uzun süredir kurum olarak yazılım ve donanım geliştirmemize rağmen gerek yoğunluk gerekse alışkanlık sahibi olmadığımız için bir yazılım yada donanım hakkında oturup da döküman hazırlamış değiliz. Bu konuyu stajer arkadaşlar üzerinden çözmeyi planladık ama fiile dökemedik. Biz de en azından sistemin mimarisi ve kullandığımız teknolojiler hakkında bilgi vermesi amacıyla genel bir pano hazırlamıştık. Aşağıdaki resmi büyütüp uygulamakta olduğumuz sistem hakkında bilgi sahibi olunabilir. Şema hazırladıktan sonra yaptığımız güncellemeleri de yakın zamanda ekleyeceğim. Yani inşallah eklerim.

Bulut bilgi sistemindeki tüm uygulamalar ve bazı donanımlar tarafımızdan geliştirilmiştir. Aslında bir low code platform dur. En komplex coğrafi bilgi sistemleri yazılımları bile neredeyse hiç kod yazmadan bu fw üzerinde tasarlanabilir. Dağıtık çalışabilir. Hiç bir modül/lisans satın alınmamıştır. Umarız bir kurumun işine yarar. Sağlıcakla.

« »