KPSS ve Yönetim hakkında

Kategori: Genel
Tarih: 18th Kasım 2013


İstanbul özel idaresi “Afet Durumunda Kamuda Veri Güvenliği” araştırma projesini tamamladı. Kurumlara gönderilen bilgi kitapçığından kpss ile ilgili tespitlerin bulunduğu bölümü virgülüne bile dokunmadan paylaşıyorum.

 

İnsan Kaynakları Yönetimi ve Personelin Eğitimi:

Toplantıda en fazla öne çıkan başlıklardan bir tanesi, insan kaynakları yönetimi sorunudur. Mühendisler gibi bilişim alanında çalışması tercih edilen kaliteli insan kaynağı, kamuda ücretler daha düşük olduğundan ve etkin bir kariyer düzenlemesi olmadığından, özel sektörde çalışmayı tercih etmektedir ve bu da çoğunlukla KPSS(Kamu Personeli Seçme Sınavı) ile eleman alan kamu kurumlarında insan kaynağı kalitesinin belli bir düzeyde kalmasına ve kurumlarda yetkin olmayan insan kaynağı sorununun çözümsüz bir hale gelmesine neden olmaktadır.

İnsan kaynakları ile ilgili bir diğer sorun da kamu kurumlarında kaliteli bir yükselme sisteminin olmamasıdır. Kamuda aylık ücretlerin standart olması, ücretlerin değişken aralıklı ve performansa dayalı olmaması personelin motivasyonunun düşmesine sebebiyet vermektedir. Kamuda çalışan elemanların büyük kısmının özel sektör tecrübesi olmadan direk kamuda çalışmaya başlaması ve saha tecrübesine sahip olmaması da mevcut sistemlerin işletilememesi sonucunu doğurmaktadır.

 

kaynaklar:

http://www.istanbulajansi.com/haber/295/Afet-Durumunda-Kamuda-Veri-Guvenligi.html#.UonfA8TeVGY

http://www.mukemmelist.org/dosya/108/veri-guvenlii-rapor_108_2841584.pdf
2 Responses to “KPSS ve Yönetim hakkında”

  1. buraksezgin@hotmail.com dedi ki:

    bu yazıyı yazan hiç özel sektörde çalışmamış, özel sektörün salaklıklarını ve yetişmiş adama hadi ya demesini bilmiyordur çalışma şartları çok rezil. kamunun çalışma şartları altın olduğunu anlar .uygulamalar ile planlama arasında insandan kaynaklanan kaprisleri ,insandan istenen özveriyi artık geçiyorum insanın özel hayatına bile müdahale eder duruma geldiler onun için özel sektör de çalışmayan anlayamaz

  2. Ömer SAVAŞ dedi ki:

    yazıda özel sektörde çalışmak çok basittir dememiş. kpss’de tarih, coğrafya çözerek gelen adamlar bişeyden anlamıyolar; esas uzman olan personel özelde daha yüksek maaş aldığı için genelde özelde çalışıyo demiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE